آرشيو
آموزش
آرشيو
پژوهش
تاریخ  تاریخ : ۲۲ دی ۱۳۹۲
دسته بندی  موضوع : آموزش
تعداد بازدید  تعداد بازدید : 46 views مرتبه

مقدمه

 نیم نگاهی به روش آموزشی طرح

نظام درسی در حوزه باید کوتاه مدت و کارآمد بشود من می گویم این دوره ای که ما طی می کنیم می تواند با شیوه های جدید فشرده تر شود.

رهبر معظم انقلاب (مدّ ظله)

تحول در حوزه مدتی است درچشم و جان رصدگران اندیشه های بلند مراقب کیان دین، رهبر حکیم و فرزانه دام ظله جای گرفته است و حوزه های علمیه بنا به رسالت خود پیشتاز این عرصه اند، گرچه متولیان امر همچون جامعه محترم مدرسین و شورای عالی حوزه و مدیریت حوزه های علمیه کارهای مبارکی در این خصوص بنیان نهاده اند و چشم امید دلسوزان را به خود دوخته اند اما هر یک از لایه های آموزشی و مدیریتی حوزه، بسان بازوان کمک، می توانند به قدر طاقت قدمی برداشته و عرصه تولید علم و تحول در حوزه را به کرسی نظریه پردازی بکشانند و از نو در راه ایفای وظایف آموزشی تاملی کنند .

به راستی آیا نمی توان تحول در حوزه ایجاد نمود؟

آیا نمی توان مسلمات کتاب و سنت و مجربات علماء گذشته را بازخوانی کرد؟

آیا نمی توان برای حل مشکل و رفع موانع، وامدار نظام های آموزشی با ریشه های غرب و شرق نبود؟

آیا نمی توان یک بار دیگر نظام حاصل خیز و چکش خورده بیش از ده قرن را بررسی نمود؟

آیا نمی توان دستاورد حوزه های اصیل را به روش های نوظهور در آمیخت؟

گناه ما این است که نتوانستیم تاریخ حوزه را در جوانب گوناگون تحلیل کنیم؛ از چرایی متون ومحتوای آن و چینش درس ها وسطوح آن و روش آموزش متناسب با علوم دینی بپرسیم.

حوزه مبدأ تحولات بوده و هست و اگر از تحولات جای بماند مغلوب می شود، حوزه مبدأ تولید علم، آزاداندیشی و نظریه پردازی بوده و هست. اگر حوزه اصیل جایگاه رهبری وادی علم و معرفت و فقاهت را به مکان متابعت از نوپایان این مسیر تبدیل کند رسالتش قطعا مخدوش است.

از این رو آنانکه وجود ناچیز خود را غرق در بدهکاری به این مرکز عظیم می دانند  به حکم وظیفه و رسم سپاس دوست می دارند قدمی کوتاه در عزت و سربلندی آن بردارند تا یار که را خواهد و میلش به که باشد.

مدرسه علمیه حضرت خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله  سلم) که لحظات تاریخی خود را مرهون صاحبش حضرت حجت عجل الله فرجه می داند گمان دارد می تواند نکاتی را به آنانکه دغدغه ارتقای حوزه و تحول مطلوب دارند، عرضه نماید هر چند ممکن است این امر برای بزرگان تحصیل حاصل باشد.

ابعاد آموزشی، فرهنگی، معنوی، مشاوره، تهذیب و تحقیق این طرح جای بررسی دارد اما زبده مطلب برای اهل دقت استحصال روش آموزشی است که به نظر می رسد می تواند اندک تحولی با فوائد بسیار بیافریند.

ویژگی های این روش در 5 زاویه دانش، آموزش، استاد، طلبه و مدیریت قابل بررسی است و تنها به صورت فهرست در اختیار شما قرار می گیرد و بیان دلایل، ویژگی های مصداقی، ارائه آمارها، شرایط اجرا با ظرفیت های مختلف و طراحی نظام و شیوه های اجرایی و گزارش مذاکرات با ده ها کارشناس آموزشی را به مجالی دیگر واگذار می نماید. امید می رود با تشکیل جلسات نقد و بررسی به تحلیل هر یک از مؤلفه های این زوایا پرداخته شود.

جهت دانلود آیین نامه یک اینجا را کلیک نمایید.

جهت دانلود آیین نامه دو اینجا را کلیک نمایید.

جهت دانلود آیین نامه سه اینجا را کلیک نمایید.

جهت دانلود گزارش اجمالی اینجا را کلیک نمایید.

جهت دانلود مقایسه نموداری یک اینجا را کلیک نمایید.

جهت دانلود مقایسه نموداری دو اینجا را کلیک نمایید.

جهت دانلود مقایسه نموداری سه اینجا را کلیک نمایید.

جهت دانلود مقایسه نموداری چهار اینجا را کلیک نمایید.

دیدگاه ها
دیدگاه شما
ایمیل شما در نظر منتشر نخواهد شد